Wednesday, October 7, 2015

5.oktoober 2015 Karula programm

Esmalt õppisime Karula keskuses muuseumis teraviljasid
kohviveski5. oktoobril külastasid AG 4 klasside õpilased Karula rahvusparki. Reisi toetas KIK. Karula projektis tutvusid õpilased esmalt muuseumiga, seejärel külastati õpperada. Ähijärve keskuses olevas muuseumis tutvusime teraviljadega, vaatasime ja katsetasime, kuidas saab teraviljadest jahu käsikivi abiga. Kodumasinatest vaatasime veel koore ja või tegemise masinat, vokki, kerilaudasid ja kraase.

kuidas saav koort ja võidTutvusime erinevate taimedega, arutlesime milliseid taimi kasutatakse kodudes ravimtaimedena ja saime teada erinevate metsloomade nahkadest. Loomanahad olid väga pehmed ja mõnus oli neid silitada.


saadused meie põldudelt


käsikivi


mida saame villast?taim = vili + leht + puit
karusnahad
Kuidas värvida taimedega lõnga?

Ravimtaimed


Lemmiknahk

Kuulasime infot, milleks peab olema loomadel paks karusnahk, jutt tuhkrust.
Taime juurde tuli lisada leht, puit ja vili. Õpilased said kenasti hakkama. Eriti tubli oli Kaur.Kuidas jahvatada jahu?Käsikivi ringi ajamine oli väga raske.

Siis tutvustati meile Ähijärve keskuse suitsusauna. Suitsusaun oli kahjuks remondis ja me ei saanud sinna sisse, kuid saime teada, et suitsusauna minnes tuleb soovida „Jummal sekka!“ aga kui ise oled saunas, siis tuleb soovijale vastata „Jummal hää miis!“ Sauna juures vaatasime ka erinevaid katuseid, huvitav oli see, et katuste järvepoolne külg oli samblikke täis, aga teine pool oli sile.

Laastukatus erinevast puidust


Miks ja kuhu tekkis samblik?
Söögipaus
Edasi kulges meie matk 3 km mööda matkarada. Matkarajal rääkis giid erinevatest taimedest ja loomadest. Eriti arvukalt oli sellel matkarajal sitasitikaid. Vahepeal mängisime erinevaid mänge ja tegelesime uuriva õppega. Giid jagas meid paaridesse ja siis tuli koos paarilisega võtta luup ning minna mikromaailma avastama. See oli põnev, sest samblikke, seene eoseid ja pisikeste putukate tegutsemisjälgi polnud me varem kunagi luubiga uurinud. 
 

Matkaraja algus

Koprad rajasid tammi


Vahtra pigilaiksus

siumariVerev lemmalts http://maaleht.delfi.ee/news/maaleht/uudised/verev-lemmalts-ohtlikult-leviv-liik?id=23959359
No comments:

Post a Comment