Monday, October 12, 2015

9.oktoober 2015 Tartu Tähetorn, Teaduskeskus Ahhaa, Tõravere obs

 Esmalt käisime Teaduskeskuses Ahhaa õpitoas, kus toimus matemaatika ja loodusõpetuse tund. Matemaatika sellepärast, et tuli kaaluda, mõõta ja arvutada. Ülesanne oli tööjuhendi kuulamine ja selle järgi toimetada.


Loodusõpetuse tund oli see sellepärast, et saime  teada erinevate maade viljadest ja nende kasutamisest.

 
 Kuidas mõjutab šokolaadi tarbimine inimese seedeelundkonda ja kui kasulik on šokolaadi tarbimine enne olulist tegevust (eksamit, arvestust vms)
Retsept

Kakao vili
 Seejärel tuli otsustada, millega šokolaad kaunistada.kaunistatud kookose ja tsilliga

 Edasi tegutsesime LOODUSÕPETUSE JA KEHALISE KASVATUSE tundides.

Vaatasime kanapoja koorumist munast

 Ja pisut tegime tutvust füüsikaga!
Kuidas saavad pallid vee jõul minna trepist üles?
Eks ikka Rauli abiga...
Ja kui Karel ka aitab, siis on koostöö hea ja pallid lähevadki ülespoole!

Mis tunne on olla ema üsas? TURVALINE!

Selles kapis saad teha endast foto nii, et kui lõhkeb õhupall, siis tehakse pilt!

Koostöös peitub jõud!
 Peale teaduskeskuses Ahhaa käimist külastasime  MacDonaldit
 Ja siis sõitsime Tartu Tähetorni! http://www.tahetorn.ut.ee/


kuugloobusAh, kui lahe!


Teelel on kindel plaan külastada, kas üksinda või sõpradega Kuud. Ta uurib gloobust, et reis ette valmistada.


Kuu pinnas
Kuidas liiguvad planeedid?
Vot nii kallis on õpilase reis!
Tähetorni vaateplatvormilt!Tartu Tähetornis!Ja seejärel läheme edasi Tõravere Observatooriumisse!
päikesekell


Kividest seinKui kaugel on üks planeet teisest!Ilmajaam


Vaatasime, kuidas paistab taevas!


Tähed ja UFOKuidas asetsevad Päike, Maa ja Kuu, kuuvarjutuse ja päikesevarjutuse puhul?

Ja seejärel läheme Marsile!

Hobusepea udukogu tähtede seis

Ja lõpetuseks vaatasime filmi tähtedest ja udukogudest. Giid üritas meile infot jagada, kuid kõva kamandamine takistas info liikumist
Mis on valesti?


Kui koju jõudsime oli ÖÖ
9. oktoobril käisime 4. klasside õpilastega õppereisil Teaduskeskuses Ahha, Tartu Tähetornis ja Tõravere observatooriumis.
Esmalt käisime šokolaadi valmistamise töötoas. Seda tundi võiks pidada nii loodusõpetuse, matemaatika kui ka geograafia tunniks, sest saime teada, kuidas šokolaad mõjub inimese organismile, kui palju ja millal peaks šokolaadi tarbima ja miks on kasulik enne tasemetööd või eksamit šokolaadi süüa. Selles õppetunnis pidime tegelema tööjuhendi kuulamisega ja vastavate ainete kaalumisega. Tuli teha rühmasisest koostööd ja arvestada rühmakaaslastega. Nii nagu koolis tööõpetuse tunniski, tuli pärast töökoht korda teha ja seejärel oodata šokolaadi jahtumist. Oma šokolaadi kaunistas iga „kondiiter“ ise. Kaunistamiseks oli meil tšilli ja mandel. Teaduskeskuse teistes ruumides oli samuti lahe, kuna me hakkame II poolaastal õppima „Inimese“ teemat, siis käisime ka Teaduskeskuse II korrusel väljapanekuid uudistamas. Hästi põnev oli ruum „Ülisalajane“. Kuna me veel füüsikat ei õpi, siis päris kõikidest asjadest me veel aru ei saanud, aga paljud ülesanded lahendasime siiski ära.  Teaduskeskuses saime uudistada ka kanapoja koorumist, kuna üks tibu just kooruski.
Edasi suundusime Tartu Tähetorni.  Siin oli uudistamist palju, sest just hetkel õpime ka ise planeete, päikesesüsteemi ja galaktikat. Põnev oli see, et reisil räägiti ja näidati samu asju, mis on ka tähetornis. Näiteks oli siin Põhja-Euroopa suurim teleskoop, tutvusime kuugloobusega ja vaatasime päikesevarjutust. Uurisime galaktikat nimega M-31. Kuna ilm oli sügiseselt mõnus, siis saime käia ka vaateplatvormil.
Viimase kohana külastasime Tõravere observatooriumit. Tõraveres on päikesekell, saime teada, miks on päikesekellal 24 numbrit, mitte 12 nagu kõikidel teistel kelladel. Tõraveres näidati meile esmalt suurt kividest kokku pandud taevakaarti, pisut tutvusime ka peamajaga ning vaatasime, kus asub Tõravere ilmajaam. Enne Stellaariumisse minekut rääkis giid, kuidas on õue istutatud elupuud, need olid istutatud samade kaugussuhetega nagu asuvad planeedid meie galaktikas. Vahva oli muidugi see, et saime vaadata läbi teleskoobi. Tähti me kahjuks ei näinud, aga vaatamine iseenesest oli põnev.  Stellaariumis vaatasime marsigloobust, Hobusepea udukogu, kuulasime giidi juttu kuu- ja päikesevarjutuse tekke kohta ja vaatasime – kuulasime tähtede ja galaktikate ning udukogude kohta filmi.
Ekskursioon oli vahva ja loodame, et saame veel reisida, sest selline reis on õpetlik ja nii kinnistub õpitav palju enam. 

No comments:

Post a Comment