Sunday, March 20, 2016

112 päev 18. ja 28. märts 2016


4.a ja 4.b klasside õpilased korraldasid KARJÄÄRIPÄEVAGA seoses 112 päeva.

Esmalt külastasime Antsla Päästekomandot..... 


 112 päev
18. märtsil oli meil koolis 112 päev. Me pidime minema Antsla päästeametisse ja Antsla terviskeskusesse. Kõigepealt läksime päästeametisse. Tee sinna oli külm. Kui me olime poole tee peal, siis me nägime oja. Õpetajad rääkisid, kuidas vee liikumise järgi saab kindlaks teha, kas sa ole vasakul või paremal pool kallast.
Kui me kohale jõudsime olid kõik õnnelikud et sai sooja ruumi. Kõigepealt räägiti meile nende vormidest. Neil on 450 kraadini kaitsev tulekindel jope ja sama tulekindlad püksid, pükste peal on helkurribad, jope ja pükste all on ka soe pesu, kiivri alla on müts-sall mille alt paistavad välja ainult silmad ja nina, jalas on neil kas tugevad saapad või kummikud, kiiver on tugev, mis helendab pimedas ning neli on ka vöö, kus on konks küljes, et sinna saaks asju kinnitada. Näiteks köisi.
Siis räägiti tule ohutusest. Et igas kodus peab olema vähemalt 1 suitsuandur, sest enamus tulekahjudest on juhtunud nendes kodudes, kus puudub suitsuandur. Kui küünal põleb, siis ei tohi seda järelvalveta jätta. Kui meile see ära räägiti, siis me nägime päästeameti autot. Seal oli palju veevoolikuid ja muid päästevahendeid. Kui sealt lahkusime,  läksime me Antsla terviskeskusesse.
Seal räägiti meile esmaabist ja esmaabi tarvetest. Meile näidati ka kiirabiautot. Kui me lahkusime, rääkis meile Triin Anier samblikest ja Antsla õhu puhtusest. Näiteks, et seal, kus kasvavad samblikud on puhas õhk. Tüdrukute puul oli 5 erinevat samblikku ja poiste puul 6 erinevat samblikku.
28.03 esmaspäeval läksime Võru Politsei ja piirivalve uutesse ametiruumidesse. Seal tutvustati meile maja, näiteks oli seal kainestuskamber, kus oldakse max 12 h, arestikamber, kus ollakse max 48h ja alaealised võivad olla nendes ruumides max 30 päeva. Seejärel tutvustati ja lubati osadel puhuda alkomeetrisse, aga sinna tuli väga kõvasti puhuda, et see midagi näitaks. Me nägime ka politsei autot ja see oli põnev.

Johanna Joab


Tuletõrjes näidati meile vormiriietust, esmaabikarpi, tuletõrjeautot ja suitsuandurit. Meile räägiti ka erinevatest ohuallikatest, et küünalt on ohutum põletada ilma kaunistuseta. Me täitsime ära ka kaks töölehte. Ühes töölehes pidime leidma kõige ohutuma väljapääsu põlevast majast.Teises töölehes pidime leidma pildilt ohuallikad.
 Kiirabis olles näidati meile kiirabiautot. Me nägime ka elustamisvahendeid, arsti töövahendeid ja vormiriietust.Saime käia kiirabiauto sees, seal saime me proovida kaelust.
Me käisime ka pargis. Pargis me uurisime samblikuid, kus pidime otsima puu pealt erinevaid samblikuid. Me rääkisime ka Viru Keemia Grupist ja  erinevatest kivimitest. 
Politseis käies näidati meile politseiniku töövahendeid. Meile näidati veel treenimissaali. Nägime ka politseiautot.

Merili Habicht

Veerandi viimasel päeval külastasime Antsla Päästekomandot ja Antsla Kiirabi. Päästekomandos tutvustati meile päästja riietust. Näidati, kuidas on kõige ohutum küünalt kasutada ja ohutult onni valgustada. Kõige huvitavam oli kuulata ja näha masinate varustust. Antslas on kaks päästeautot, üks neist kustutusauto ja teine paakauto, mis mahutab12000 liitrit vett. 
Kiirabis tutvustati meile süstlaid,ravimiampulle, näidati erinevaid sidemeid. Loomulikult näidati ka kiirabiauto sisustust ja tutvustati erinevaid aparaate. Nägime elustamisaparaati, sünnitusabikomplekti, kaelalahast, žgutti, kanderaami ja palju muudki. Kiirabiauto sisustus pakkus palju huvitavat.                                                             Sellel päeval tegime lisaks kõigele muule ka tutvust sammaldega .Me loendasime kõnniteeäärsetel puudel erinevaid samblikke ja nägime,et neid liike oli päris palju. Meile tutvustati ka Viru Keemia Gruppi.Tegime ka lähemalt tutvust põlevkiviga.                                                                                                                           Uue veerandi esimesel päeval  käisime Võrus Politsei ja Piirivalveameti uues majas, kus meie 112 päev jätkus. Ka seal näidati meile politsei igapäeva tööga seotud varustust ja töövahendeid.Saime vaadata kainestuskambrit, näididrelva, alkomeetrit ja jõusaali. Näidati ka laoruumi, kus olid erinevad asjad. Põnev oli politsei auto kambris olla. 
Robert Kuus1. päev 18. märts kõigepealt käisime Päästeameti Antsla komandos. Kui sinna kõndisime, tegi õp. Ülle peatuseid ning küsis huvitavaid loodusküsimusi. Kohale jõudes istusime toolidele ja meile näidati päästja varustust ning riietust. Siis räägiti ohutusest ja me täitsime töölehti, milles tuli leida ohutu ja kiireim väljapääs põlevast majast ja teiselt lehelt ohtlikud asjad tavalises kodus. Pärast seda näidati meile tuletõrjeautot. Seal on üle 60 vooliku! Tuletõrjujad peavad 1 minutiga saama selga oma varustuse ning istuma autosse, ükskõik kus nad maja peal ka ei oleks: söömas, õues või isegi duši all.
Pärast tuletõrje külastust kõndisime kiirabisse. Väga tore oli värsket õhku hingata! Kiirabi juures kohtusime Triinuga, õpetaja Ülle tütrega, kes töötab VKG-s keskkonnatehnoloogina. Uurisime kiirabiautot seestpoolt ning seal tutvustati meile kanüüli, elektrišoki aparaati, süstlaid jne. Saime proovida lamamist kanderaamil ja Teelega proovisime ära ka kaelatoe kasutamise.
Siis läksime me sisse kiirabisse. Seal näidati meile veel mõningaid vahendeid, mida nende töös vaja läheb ning prooviti ka lahast.
Pärast seda läksime me parki, kus Triin tutvustas meile erinevaid samblaid ja samblikke. Sees saime rääkida ja arutada keskonnatehnoloogi töö üle ning vaatasime tutvustavat videot. Arutasime oma päeva üle ning siis hakkas meil vaheaeg.
2. päev 28. märts läksime bussiga Võrru politseisse. Algul näidati meile ülekuulamistuba, kainestus- ja alaealiste konge, spordisaali, auhindu, läksime tuppa, kus tutvustati meile käeraudu, alkomeetrit, erinevaid helukreid, relva ning saime proovida selga ka kuulivesti. Lõpuks nägime me politsei tööautosid ning saime ka politseiauto kurjategija transpordikambrisse ronida. Sinna küll väga enam sattuda ei tahaks!
Igastahes olid meie 112 päevad ülihuvitavad ja teguderohked! Nii mõnelgi tekkis idee töötada tulevikus mõnel sellisel erialal. Ootan huviga järgmist 112 päeva!!!!
Gerda Lepik  


Reedel, 18.märtsil, alustasime oma reisi. Me kavatsesime minna Antsla tuletõrjesse ja kiirabisse. Esimesena läksime me tuletõrjesse. Tuletõrjes oli tore. Seal räägiti meile ohutudest ja päästmisest. Meile näidati, kuidas on kõige ohutum küünalt kasutada. Meile näidati ka päästja riietust ja räägiti, et nad peavad kõik selle vähem kui minutiga selga saama.
Järgmisena läksime kiirabisse. Seal räägiti meile meditsiinitöötajate töövahenditest ja näidati, kuidas pannakse sidet. Pärastpoole lasti meid kiirabi autosse. 
Edasi rääkisime kooli lähedal samblikutest. Ühe puu küljes oli kokku kuus erinevat samblikku. 
Siis tuli vaheaeg, aga me jätkasime oma 112-he päeva esmaspäeval 28. märtsil. Me läksime Võru politsei jaoskonda. Seal tutvustati meile maja. Meile räägiti, kuidas teada saada, et kas see on helkur või ei ole. Lõpuks tulime tagasi koolimajja ja jätkasime oma tunde. 
Minu arvates olid need kaks päeva väga toredad.
Helen Liibert

Tuletõrje, kiirabi ja politsei.

Esimesena käisime tuletõrjes Maasikaorus. Saime teada, et tuletõrje nimi on hoopiski päästjad sest nad ei ole ainult tule kustutamise juures, vaid aitavad ka, kui on liiklusõnnetus või midagi muud, päästavad nad ju inimesi. Päästjate juures näidati meile päästjate kostüümi ja räägiti tuleohtusest. Seal öeldi, et kõike parem elukindlustus on suitsuandur. Ka näidati meile päästjate uhket autot, kus oli igasuguseid asju, et olla järgmiseks päästmiseks valmis.
Kui olime päästjate juures ära käinud läksime kiirabisse. Kiirabis näidati meile kiirabi autot, kus saime ka ise sees viibida. Kiirabis näidati, kuidas panna käsi kipsi, kui on luumurd.
Kui olime kiirabis käinud kuulasime keskkonnatehnoloogi Triin Anieri juttu samblikutest ja Viru Keemia Gruppist.
28.märts läksime politseisse, kus tutvustasid Võru politseid Inga Ploom ja Ranno Vissel meile politsei autot ja mis varustus on kaasas, siis kui tuleb patrull mõõdab kiirust või teeb midagi muud. Näidati veel arestikambreid, kus on joobes juhid puhkasid.
Sain teada, et saada politseikuks, siis pead sa kindlasti oskama laskmist.Võru politseis oli isegi jõusaal, tänu millele saavad politseinikud olla heas vormis.

Karina Kaur 4.a klass.

18.03 käisime me Antsla Päästeametis täpsemalt Antsla Päästekomandos. Esimese asjana näidati meile päästjate vormi. Ma sain teada, et need vormid on tulekindlad ja saapa otstes on metall, et kui midagi jala peale kukub ei sa päästja haiget. Siis räägiti meile küünaldest ja küünla alustest. Ma sain teada, et küünla ümber ei tohiks olla mingeid kaunistusi. Siis räägiti veel esmaabist ja suitsuandurist. Ma sain teada, et suitsuandur ei pruugi alati õigesti töötada. Nägime veel ka tuletõrje autosid. Ühes autos pidi olema 60 voolikut. 
Siis läksime me Antsla tervisekeskusesse. Seal räägiti meile kiirabiautos olevatest aparaatidest, kanüülist, elustamisest, ja lahasest. Ma sain teada, kuidas teha lahast ja sain teada, mis kasu on kanüülist. 
Lõpuks läksime me uurima samblikke ja mida näitavad samblikud. Siis läksime me klassi ning rääkisime põlevkivist ja põlevkivi söest. 
28.03 läksime me Võru Politsei ja Pääste keskusesse. Seal räägiti meile nende vormist, relvast, proovide võtmisest ja räägiti meile arestimisest. Ma sain teada, et kui sul on mingi suurem rikkumine juba alaealisena ei pruugi sa saada politsei kooli või politsei koolist läbi. 
Selline oli 112. päev.
Aron Aidla   


Kõigepealt käisime Anstla Päästekomandos. Meile räägiti seal nende varustusest. Siis täitsime töölehti. Meile näidati veel nende riietust ja masinaid.
Siis läksime kiirabisse. Seal näidati ka varustust ja süstlaid.
Siis tuli rääkima keskkonnatehnoloog me loendasime samblikke. Poiste puul oli 6 ja tüdrukute puul 5. Klassis rääkisime põlevkivist ning kivisöest ja siis lõppeski meie päev.
Elger

PÄEV PÄÄSTEAMETIS
Me käisime 18.märtsil Antsla Tuletõrje depoos. Seal räägiti igasugustest asjadest nagu näiteks, et kui vähese ajaga (20 sekundit) peavad nad end riidesse panema. Päästeametnikel on eri riietus ning varustust on terve tuletõrjeauto täis. Selgitati suitsuanduri tähtsust. Suitsuandurit on vaja selleks, et kui sa magad ja läbi une ju ei saa aru, et midagi põleb, siis hakkab see piiksuma ja see äratab sind ülesse ja jõuad abi kutsuda. Kui tuletõrjuja oma jutu lõpetas, jagati meile kätte töölehed, et need ära täita. Pärast töölehtede täitmist räägiti elava tule ohtlikkusest. Väga tähtis on, kuhu panna küünal põlema ja mis selle ümber kaunistuseks on. Vahepeal jagati ka kommi. Siis kui kommid olid söödud tutvusime tuletõrjeautoga. Lõpetuseks õppisime, kuidas hädaolukorras peab tegutsema ja kuidas abi kutsuda. Ja see oligi meie päev Päästeametis.
Karolin Kiidron


See, mis me selle kahe päevaga kokku tegime, oli väga huvitav. Eriti tänane päev, kuna käisime Võrus uues politseimajas, kus pole ma varem käinud. Me nägime uusi asju, mida pole varem näinud.
Tuletõrjes meeldis mulle kostüüm, mis tuli 1 minutiga selga saada ja selle ajaga juba sõita sündmuskohale. Sireen oli väga valju. Ma imestasin, et need autod ligitalt nii suured olid. 
Kiirabis oli see huvitav, kui me saime autos olevaid asju näha, katsuda ja proovida. Sees meeldis mulle arsti kohver, mis peab olema kaasas, kui lähed asukohale, kui midagi juhtus, kuigi nägime seda autos ka. 
Triin õpetas meile samblikke. Saime ka teada, et Antslas on hea õhk, kus samblikud kasvada saaksid. Koolis saime teada kividest mida ka Triin meile õpetas. Et kivisöest ja põlevkivist tehakse kütust ja elektrit, et Triin töötab VKGs, kus tegeldakse keemiaga jne. 
Teele Saia


Me käisime tuletõrjes, seal räägiti meile: vormiriietusest, suitsuandurist, tuletõrje autost ja esmaabist. Veel tegime töölehti, kus valisid ise teekonna jne.
Teiseks käisime me kiirabis, seal räägiti meile: kiirabiautost, kiirabiautos olevast voodist, elustamisest, aparaatitest, kanüülist, klükoosist ja kiirabi tööriistatest.
Kolmandaks käisime me pargis, seal me vaatasime samblikuid ja vaatasime palju puhast õhku meil on. Me saime teada, et meil on suhteliselt puhas õhk.
Neljandaks läksime me klassi, kus õpetaja Ülle tütar Triin rääkis meile kividest. Need kivid olid: põlekivi ja kivisüsi.

Ja täna käisime me politseis, seal me nägime politseiautot, vormi, relvi, süsihappegaasi, kainestusmaja, kontoreid ja politseinikuid.
Sandra Rumask

Edasi suundusime Tervisekeskusesse!
Märtsis, 2016, oli meil tore 112 päev. Juba hommikul olime koos paralleelklassiga valmis selleks põnevaks päevaks. Kavas oli külastada tuletõrjet, kiirabi ja politsei- ja piirivalveametit.
Kõigepealt läksime tuletõrjesse. Kui kohale jõudsime, siis rääkis meile üks mees sellest, kuidas tuleõnnetusi vältida. Näiteks ei tohi küünaldele alla panna süttivaid kaunistusi ja suitsukoni peab alati väljas ära kustutama. Me nägime ka tuletõrjeautot. See oli väga suur. Lõpuks pandi sellel autol ka sireenid väga kõvasti tööle. Tuletõrjes käimine oli õpetlik ja vajalik.
Siis läksime Antsla kiirabisse. Seal kuulasime, mida teha, kui on vaja kätt lahasesse panna. Sandra käsi pandi lahasesse ja ta sai tunda, mis tunne on lahases käega olla. Meile näidati ka palju süstlaid. Edasi läksime kiirabi autot vaatama. Seal oli üks mees, kes rääkis meile, mis juhtub, kui oled kiirabi autos. Ta näitas meile näiteks elektrishoki aparaati ja rääkis, millal seda kasutatakse. Näiteks on seda vaja siis, kui kellelgi süda seisma jääb, siis saab sellega proovida elustada, aga see ei aita alati.
Edasi läksime bussiga Võrru, et külastada Politsei- ja piirivalveametisse. Meid võttis seal vastu üks mees ja üks naispolitseinik. Nad rääkisid sellest, mida politseis tehakse. Saime näiteks teada, kuidas sõrmejälgi võtta. Saime vaadata ka arestikambreid. Seal olevaid inimesi me ei näinud, aga me nägime, missugune kamber välja näeb. Kambris oli ainult pink ja WC pott. Uurisime politseinikelt ka seda, kas neil on narkokoer. Nad ütlesid, et koer läks pensionile ja praegu neil ei ole, praegu kasutavad nad piirivalve koeri. Seejärel läksime välja ja vaatasime politseiautosid. Politseibussides olid väikesed kambrid ja me võisime ennast sinna mõneks hetkeks lukustada.
See oligi meie tänane 112 päev. Meil oli väga tore ja me õppisime seda, et tuleb olla ettevaatlik ja politsei aitab inimesi.
Triine Beate Tagamets

28.03.2016


Reedel 18.märtsil toimus meil 112 päev. Esimesena läksime me tuletõrjesse, kus meile räägiti ohtudest küünalde, lampide, pistikute ja muude asjadega. Meile räägiti ka milline peab olema
tuletõrjujate riietus. Veel näidati meile kahte tuletõrje autot. Ühe auto paak oli täis ainult vett, kuid teises oli veel lisaks veele väga palju erinevaid asju, mida võis ka päästetöödel vaja minna.
Siis hakkasime kõndima kiirabi poole. Seal näidati meile erinevaid esmaabi tarbeid ning õpetati
kuidas kätt lahasesse pannakse. Veel sai vaadata kuidas näeb välja kiirabiauto seest poolt. Meil lubati seal ka pikali heita. Kiirabi autos oli väga palju erinevaid asju, mis võivad olla vahel
väga tähtsad.
Peale seda tuli meie paralleel klassi õpetaja tütar Triin ja rääkis meile samblikest.
Käisime söömas ja läksime oma klassi. Seal rääkis Triin meile VKG-st ehk Viru Keemia Grupist, kus ta töötas.
Tund sai läbi ning algas vaheaeg.
Veerandi esimesel päeval läksime bussiga Võru Politsei- ja Piirivalve ametisse. Meile näidati
kinnipidamis kambreid, ülekuulamis kambrit, puhkeruumi, jõusaali ja kontorit. Kontoris näidati
meile kuulivesti ja paari relva. Meile räägiti ja näidati milline on töötav helkur ja milline ei tööta.

Väljas vaatasime politsei autosid. Ühes saime isegi sees käia. Sõitsime tagasi Antslasse ja koolitunnid jätkusid.
Marite Kattai


Tervisekeskusest läksime Antsla koolimaja kõrval olevasse parki õhu puhtust määrama.


Käisime 4.b ja 4.a klassiga 112 päeval. Kus külastasime Antsla tuletõrje jaoskonda, Antsla kiirabi, parki ja Võru Politsei ja piirivalve ametit.
Esimesena käisime tuletõrjes. Tuletõrjes räägiti meile vormiriietusest, kuhu kuuluvad kiiver, tulekindel jakk, –püksid ja –saapad. Näidati ka kui kiiresti peab tuletõrjuja riidesse panema. Räägiti suitsuandurist, et seda tuleb korra kuus kontrollida ja veenduda,   et patareid poleks tühjad. Räägiti ka ohuallikatest. Need võivad olla ööseks põlema jäetud küünlad, tikud, kui väikelaps neid käsitleb jm. sellist tulega seotud asju. Täitsime töölehte, kus pidid leidma kiireima ja ohutuma väljapääsu majast välja, kui seal on tulekahju ja pidid määrama koha, kus sa oma vanematega kohtud.
Pärast läksime vaatama tuletõrjeautosid ja giid näitas meile, mis asjad on tuletõrjeautos. Sain teada, et tuletõrjeautol on 60 erinevat voolikut .

Järgmiseks läksime kiirabisse. Kus algul saime vaadata kiirabiautosse. Seal said proovida raamil pikutamist ja vaadata,  kui pehme see on. Lisaks proovisid mõned meist inimest elustada. Pärast läksime sisse. Seal näidati käe lahasesse sidumist. Tutvustati ka kiirabi töövahendeid .

Järgmisena läksime parki, kus meid võttis vastu Triin Anier. Kes rääkis meile kahest erinevast kivist: põlevkivist ja paekivist ja rääkis milleks neid kasutatakse. Näiteks põlevkivi kasutatakse elektri saamiseks ja riiete valmistamiseks. Selgitasime ka, kas Antslas on halb, normaalne või hea õhk? Vastuseks saime, et Antslas on hea õhk.

Järgmisena läksime Võrru politseisse. Politseis näidati meile esimesena ülekuulamise ruumi. Siis kabinetti, kus töötavad patrulli mehed ja näidati meile liikluskaamerat ja räägiti millega patrulli mehed tegelevad. Järgmiseks näidati puhkeruumi,  kus politseinikud teevad kohvi, vaatavad telekat või ajavad niisama juttu. Siis liikusime kabinetti, kus tutvustati politsei varustust. Politsei varustuses on: kuulivest, taskulamp, püstol, teleskoopnui, pisargaas ja käerauad. Näidati ka meile alkomeetrit kuhu said siis 2 inimest sisse puhuda ja kohvrit, kus olid erinevad tööriistad. Politseinik andis paberi, kuhu pidime näppudega vajutama, siis võttis politseinik ühe pulbri, mille tagajärjel meie sõrmejäljed ilmusid paberile. Seejärel läksime politsei trennisaali. Kus olid hantlid, kangid, poksikotid jm. treenimiseks mõeldud asjad. Läksime ka ühte ruumi kus oli pikk laud ja meile räägiti, et seal algab politseide päev. Kell 8:00 kogunevad politseinikud laua ümber ja räägivad juhtumitest, mida on vaja lahendada.
Siis läksime arestimajja, kus olid kambrid ja ühes oli vist ka inimene sees. Siis jõudsime lattu, kus hoiti asitõendeid ja arhiivi. Liikusime edasi õue, kus näidati politseiautosid ja saime ka minna politseibussi taha kongi, kus kurjategijad ja joodikud pannakse.
Karel MeitsarPäeva lõpus tutvustas Triin oma tööd Viru Keemia Grupis ja rääkis miks kaevandatakse kivimeid ning kuidas on kaevandamine seotud keskkonna puhtuse ja meie heaoluga.


28. märtsil lõpetasime projekti Võru Politsei ja Pääste töötajate juures
Politsei maja oli ja koos tuletõrjega suur hoone. Seal on kõik nii nagu ma arvasin. Seal räägiti, kuidas märatsevat pätti vangi panna.
Politsei majas on palju politseinike. Majas on palju arestikamberd. Kõigil politseinikel on oma auto.
Neil on ka kaubikudi.

Mulle meeldis kaubik, koos laheda tehnikaga.

Lars Vaiksalu
Mulle meeldis tänane päev, sest me käisime klassiga politsei jaoskonnas. Me nägime konge ja saime puhuda alkomeetrisse ning saime proovida selga kuulivesti. Meile näidati ka spordisaali. Politsei jaoskonnas on üle 200 kaamera. Me saime istuda natuke aega politsei autos. Politsei tähtsad asjad on raadiosaatja, relv ja teleskoopnui. Neil on ka äge vorm, mis oli raske.
Raul Tamm

Kolmanda veerandi viimasel päeval oli meil väga hariv päev, selleks oli 112 päev.

Külastasime Päästeametit, kus nägime tuletõrjujate riietust ja varustust. Päästjad peavad olema väga kiired, kuna päästeauto peab olema stardivalmis kolme minutiga.
Meile räägiti ohtudest, mis on seotud tulega. Näiteks, küünlale kaunistuse ümber panemine, ilma aluseta küünal, järelvalveta küünal, tikudega mängimine ning stepslisse jäetud röster ja veekeetja. Samuti täitsime töölehti, esimene leht õpetas, kuidas ohutult tulekahju korral majast väljuda ja teiselt lehelt õppisime seda, kuidas vältida tuleohtlikke olukordi. Lõpuks näidati meile tuletõrjeautot, mis oli väga suur. Selle peal oli 60 voolikut ja väga palju tööriistu. 
 Jenny-Ly Hillak
  
Jenny-Ly Hillak

Jenny-Ly Hillak

Jenny-Ly Hillak

Jenny-Ly Hillak

Jenny-Ly Hillak

Jenny-Ly Hillak
Järgmiseks jalutasime Antsla Tervisekeskusesse, kus näidati meile arsti kohvrit, milles olid plaastrid, süstlad jms. Meile tutvustati kanüüli, enamus lastest polnud seda näinud ega  sellega kokku puutunud. Veel näidati meile erinevaid esmaabi võtteid. Saime tutvuda ka kiirabiauto sisuga. Seal nägin ma palju huvitavaid ja vajalikke esmaabi vahendeid.

Kooli tagasi kõndides vaatlesime samblike. Tüdrukute valitud puul oli viis erinevat samblikku ja poiste puul leiti kuus eri liiki samblikku. Sellega tõestasime, et meie kodukohas on puhas õhk, kuna samblikud ei kasva saastatud kohas.
Meile tehti ka lühike ülevaade Viru Keemia Grupi tegevustest. Seal uuritakse põlevkivi, mille jääkidest tehakse õli, peenkeemiat ja ehitusplokke.
 Jenny-Ly Hillak
Jenny-Ly Hillak

Jenny-Ly Hillak

Jenny-Ly Hillak

Jenny-Ly Hillak
Neljanda veerandi esimesel päeval külastasime 112 päeva raames Võru Politsei- ja Piirivalveametit, meile näidati ülekuulamis kabinetti, kainestus kambrit ja ajutist kinnipidamis kambrit, kus võis inimest kinni hoida kuni kolm tundi. Tutvustati politseiameti sõidukeid. Meie tüdrukutega proovisime, kui palju mahub meid politseiauto kuuti. Hästi huvitav oli näha kuidas tuvastatakse sõrmejälgi.
Mulle meeldis 112 päev, kuna ma tutvusin lähemalt päästjatega.
Jenny-Ly Hillak
Jenny-Ly Hillak

Jenny-Ly Hillak

Jenny-Ly Hillak

Jenny-Ly Hillak
 

18 märts oli meil 112 päev. Me külastasime alguses Antsla tuletõrjet. Me hakkasime kõndima kohe, kui kooli jõudsime. Kui kohale jõudsime istusime ja hakkasime kuulama. Meile räägiti ohutudest ja kuidas majast kiiresti tulekahju korral välja pääseda jne. Kui jutud räägitud, läksime tuletõrje autot vaatama, seal  oli voolikuid umbes 60. Kui auto oli üle vaadatud, lasti meile tuletõrje auto sireeni ja me hakkasime tagasi Antslasse kõndima. Kui me Antslasse jõudsime külastasime me Antsla kiirabi. Meile räägiti seal,  kuidas abistada inimest. Õpetati, kuidas panna kätt kipsi ja kuidas mõõta veresuhkrut jne.
Kui sees sai räägitud, läksime välja kiirabi autot vaatama. Me saime proovida huvitavaid asju. Saime hoida käes elektrishoki masinat jne. Meile räägiti, kuidas nad pääsatavad inimesi.
Viimaks läksime Triinuga välja samblikke uurima, tüdrukute puul oli viis samblikku ja poistel 6 või 7. Kui puud olid vaadatud läksime sööma ja siis klassi,  kus Triin rääkis meile põlevkivist ja VKG tööst.
Siis läksime vaheajale.
28 märtsil läksime Võru Politsei ja Piirivalveametisse.
Meile räägiti seal väga palju asju. Näiteks kuidas näeb välja varustus, kongid, kabinetid, riietus, trenniruum ja kuidas võetakse sõrmejälgi, narkoproovi jne.
Me saime proovida, kuidas on olla kongis, mis oli väga lahe. Meile räägiti, kuidas püütakse pätte kinni ja siis vaatasime politseiautot ja saime olla "autopuuris". Tüdrukuid mahtus sisse 10 ja poisse 7 või 8.
Oli väga lahe päev.
 Kerttu Kalda
                                           Tuletõrje
Meie 112 päev algas tuletõrjes. Seal räägiti ohutusest ja ohtudest. Kõigepealt nägime, kuidas tuletõrjuja paneb end ühe minutiga riidesse. Täitsime ka töölehte. Siis nägime tuletõrjeautot. Suurele autole mahtus vett 3000 liitrit, veeautole umbes 10000 liitrit. Suurel autol oli mitu kilo kaaluvat varustust. Tuletõrjeauto signaal oli väga kõva häälega. Õues oli tugev tuul ja tegime grupipilti. 
Kiirabi
Me saime vaadata, mis on arsti kohvris .Näidati, kuidas sidet siduda. Nägime kiirabiautot seestpoolt. 
Politsei- ja piirivalveamet 
Võru politseis saime olla kainestuskambris. Saime näha relva, kuulivesti ja kiirusekaamerat. Seal oli üle 200 kaamera, köök ja jõusaal. Seal oli ka ladu, kus hoiti arvatavasti varastatud ja leitud asju. Õues nägime politseibussi tagumist kambrit.
  Maik Hellamaa18 märtsil toimus Antsla Gümnaasiumis 112 päev . Tuletõrjesse minnes rääkis üks härra tuletõrje varustusest, ohutustehnikast jne. Ta rääkis, et kui teil on kodus lemmikloom, siis ei tohi kassi ilma valveta jätta, kuna kassidel on suur uudishimu, võivad nad lauale minna ja kui teil on küünal seal võivad nad selle laualt maha lükata. Küünlast võib tekkida suur tulekahju. Pärast tema jutu lõppu anti meile kommi ja värskavett ning me suundusime nende autode juurde. Seal oli 2 suurt tuletõrje autot, üks oli väga suure veepaagiga ja teine oli täis palju vidinaid (veevoolikud, saed, tangid jne). Kui me garaazist välja läksime, öeldi meile, et mingu me kaugemale, et nad lasevad tuletõrjaauto alarmi. Alarmiga läksid meil kõigil kõrvad lukku.
Siis me läksime kiirappi. Esmalt meid lasti autosse, seal näidati kanüüli, süstlaid, igasugu vedelikke ja 2 kotti. Ühes oli sees sünnitamise asjad, teises olid vedelikud. Majas näidati meile sidemeid, süstlaid ja muid asju, mis olid ka kotis. Siis näitas üks töötaja meile, kuidas kätt pantakse sidemesse.
Järgmisena läksime samblikest juttu kuulama. Tema rääkis meile veel ka põlevkivist ja paekivist ning kus ta töötab.
28 märtsil me läksime Võru politseisse, seal rääkis üks naine kambritest, kus olid vangid. Me läksime ühte tuppa, kus olid relvad ja kuulivestid. Siis me läksime jõusaali ning sealt edasi laoruumi ninga välja majataha autode juurde. Me võisime minna kongi auto sees. 
Carl-Martin Geier
Mina sinna ei läinud, ja sellepärast oligi minul kiirabis käigul lõpp. Mulle meeldis kõige rohkem see, et kui enamik lapsi oli ees ära läinud, lasti kiirabi häält.

28.03 käis taas meie Antsla Gümnaasiumi 4A ja 4B Võru politsei ja piirivalves ametis. Seal räägiti meile pikalt ja põhjalikult kõik läbi. Milline ruum on puhkamiseks, milline töötamiseks jne... Meile näidtati seal relva. Näidati ja lasti proovida ka politseide veste. Näidati spetsialistide töövahendeid. Näidati, kuidas võtta sõrmejälgi. Räägiti, mida teha, kui leiad maast relva või relva taolise eseme. Näidati kainestuskambrit ja jõusaali. Ka aresti kambreid näidati meile. Näidati ka ühte kohta, mis olid vist hoiukambrid. Siis läksime välja, kus nägime politsei autosid. Paljud läksid ka sinna sisse istuma. Küsiti veel paar küsimust ja ka seal jätsime hüvasti. Sõitsime kooli, kus jätkus meie tavaline ja igav koolipäev.
Mulle meeldis kõige rohkem jõusaal.
 Laura Stella Soe

112päev
Kõige esimene koht oli Antsla tuletõrje. Seal räägiti meile tuletõrje riietusest. Räägiti ka ohutusest ja suitsuanduri kohast, kus ta peab olema. Täitsime kaks töölehte. Siis läksime Antsla tervisekeskusesse, kus näitati meile ampulle ja ühekordseid süstlaid, tilgutikotti ja näidati kuidas kätt lahasesse panna. Siis tuli vaheaeg, kus väga ma midagi ei teinud. Peale vaheaega esmaspäeval läksime Võru uute politsei majja, kus näitati meile erinevaid tööruume, kus näitati meile igasugusid asju. Osasid asju sai ka ise puudutada. Seal sai proovida ka politsei auto kambris kinni olla.
Kaur


No comments:

Post a Comment